top of page

Porada Eksperta-sesja narzeczeńska


 

Wybór miejsca na sesję ślubną czy narzeczeńską z punktu widzenia przyszłej pary młodej wydaje się prosty. Dlaczego? Fotograf ponoć zrobi dobre zdjęcie w każdym miejscu i o każdej porze. Czy tak jest naprawdę? Postaram się to opisać w tym tekście.

SESJA NARZECZEŃSKA

W Szczecinie mamy kilka bardzo popularnych miejsc na sesję min: Jasne Błonia, Bulwary, Wały Chrobrego, Park Kasprowicza czy Jezioro Szmaragdowe. Tylko czy sesja musi się odbyć koniecznie w Szczecinie? Nie koniecznie :)

Ile było robionych sesji w tych kultowych miejscach Szczecina? Liczba jest na pewno nie mała, ale wiem również, że każde z tych miejsc po pewnym czasie można odkryć na nowo.

Czemu zadałem takie pytanie? Zazwyczaj osoby, które chcą zrobić sesje narzeczeńską lub ślubną idą takim tokiem myślenia – to miejsce w Szczecinie jest fajne, piękne, w centrum miasta. Pytanie czy to dobrze? To zależy – dla mnie jako fotografa nie koniecznie.

Przy podejmowaniu decyzji o wyborze miejsca na zdjęcia zawsze wcześniej staram się zobaczyć dany rejon. Czemu? Chcę rozeznać się w terenie czy jest łatwe dojście, czy jest bezpiecznie dla mnie i dla pary, czy w danym miejscu są elementy, które nie będą przeszkadzać oraz czy są tzw. punkty zaczepienia.

Las.

Co można zrobić ciekawego w lesie? Zdziwię Was, bo jest to temat rzeka. Wszystko zależy od rodzaju lasu, ukształtowania terenu, pory dnia oraz samej pogody. Najlepsza opcja? Wschód słońca, lekka mgła, las iglasty lub brzozowy i poprzewracane drzewa lub wyrastające duże pnie. Z takiego miejsca można zrobić bardzo dobrą sesję ! Wszystko zależy nie tylko od fotografa ale i od samej pary – jeżeli jest chemia między parą a fotografem to są i bardzo dobre zdjęcia.

Morze.

Kolejny prosty przykład to nasz piękny Bałtyk – mimo, że oklepany na wszystkie możliwe sposoby da radę zrobić fajne zdjęcia, ale również ma na to wpływ kilka czynników. Przede wszystkim pora dnia – jeżeli da radę to najlepiej robić zachód słońca. Wybierając miejsce kierujmy się szczególnie tam gdzie nie ma dużo osób bo jednak będą Was rozpraszać. Punktów zaczepienia jest od groma, a wszystko zależy w jakie miejsce pojedziecie, a żadną tajemnicą nie jest, że Bałtyk nie leży tylko w Polsce :)

Budynki.

Ostatnim przykładem jakim chcę się z Wami podzielić to sesja w różnego rodzaju budynkach oraz miastach. Niestety, tego typu sesje są najtrudniejsze do zrobienia.

Sesje we wnętrzach zamków, opuszczonych budynkach czy innego typu budowlach nie koniecznie mogą wyjść pięknie jak sobie to każdy z nas zakłada. Ja przykładowo nie czuje klimatu tego typu sesji dlatego również ich nie wykonuje. Obdrapane, brudne ściany, wybite szyby w oknach, zniszczona elewacja budynku to nie jest raczej przyjemny widok dlatego też nie koniecznie fajnie może to wyglądać na zdjęciach (oczywiście to tylko moje zdanie).

Sesja w polskim mieście – dlaczego ona może być trudna do zrobienia? Dla mnie są 3 główne powody. Weźmy na tapetę Kraków i ich piękny rynek. Pierwszy powód to na każdym kroku reklama za reklamą, plakat za plakatem. Drugi powód- ludzie, którzy zamiast być neutralni niestety czasami Wam i fotografowi przeszkadzają. Trzeci powód jest banalny- znaki drogowe i ewentualne samochody. Trzeba mieć oczy dookoła głowy aby przypadkowo na zdjęciu nie zarejestrować tira z jakąś reklamą lub jakiegoś znaku drogowego zza głowy pary. Nie wygląda to fajnie na zdjęciach, szczególnie jeżeli bierzemy jeszcze za to dużo pieniądzy i robimy pamiątkę na całe życie. Oczywiście sesje można powtórzyć, ale czy warto dwa razy płacić ? Odpowiedź pozostawiam Wam.

Robiąc małe podsumowanie całej wypowiedzi nie mam zamiaru Was przekonywać, gdzie macie zrobić sesję ślubną, narzeczeńską czy nawet rodzinną bo w porozumieniu z Waszym fotografem wspólnie ustalicie miejsce na taki wypad fotograficzny. Jednak zawsze warto pomyśleć o miejscu na sesję, ponieważ jest to pamiątka nie na rok czy kilka miesięcy, a na lata. Jakie ja preferuje miejsca? Zawsze tam gdzie jest cisza i spokój, ludzie nie przeszkadzają, gdzieś gdzie mam dużo punktów zaczepienia-obalone drzewa, konary, kamienie przy strumieniu. Zawsze chcę aby moje zdjęcia były jak najbardziej naturalne i tego samego oczekuje również od pary :)

3majcie się ciepło i do zobaczenia na weselach !:)

 

Łukasz Popielarz- Fotograf

166 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page