top of page

Porada Eksperta - pierwszy taniec Młodej Pary


 

PIERWSZY TANIEC OCZAMI INSTRUKTORA

Wielu z nas przeraża ta myśl! Jak się przygotować do pierwszego tańca weselnego? A może pozostawić samemu sobie i po prostu bujać się w rytm muzyki? Owszem, można i tak.

Ja zacznę od wyjaśnienia, czym jest pierwszy taniec weselny. Jest to taniec tańczony przez parę nowożeńców i rozpoczynający wesele. Zazwyczaj tańczy się go po obiedzie. To taniec, bez którego orkiestra nie zacznie grać nic innego, a goście nie zaczną się bawić. Tak więc, przynajmniej oficjalnie, musi go zatańczyć każda młoda para na swoim weselu, aby zabawa mogła się rozpocząć.

Taniec jest najpiękniejszą formą artyzmu, piękna i możliwością ukazania uczuć i emocji drugiej osobie. Taniec jest formą podziękowania za szczęście jakie przynosi nam bliskość osoby którą kochamy. Pierwszy taniec weselny jest specjalnym występem pary młodej otwierającym wesele. To ważna chwila na każdym weselu i warto by chwila ta była należycie przygotowana. Chwilą tą pragniemy podziękować sobie za miłość a gościom za przybycie.

Jak się do niego przygotować?

Najlepiej zapisać się na indywidualne lekcje tańca. Takie lekcje to nie udręka. Wręcz przeciwnie, to świetna zabawa, a jednocześnie nauka i doskonały sposób spędzenia czasu tylko we dwoje. W całym ferworze przygotowań weselnych, stresu, nerwów, podejmowania decyzji, to chwile kiedy możemy odetchnąć i być tylko dla siebie. Traktujmy lekcje tańca jako relaks, rozrywkę, naukę i czas tylko dla Was.

Na życzenie narzeczonych doradzam wybranie odpowiedniego tańca, wraz z parą często wybieramy muzykę a przygotowanie wyjątkowej i niepowtarzalnej choreografii to już moja jako instruktora kwestia. Dla tych, którzy pragną zatańczyć do swojej „ulubionej muzyki” przygotuję odpowiednie kroki. Dostosuję się do każdych wymagań, oczekiwań bo wiem jak ważna chwila to jest dla par. Tych którzy stresują się tańca na całym weselu uczę podstawowych zasad tańczenia w parze oraz prowadzenia, jak również obcowania z muzyką i rytmem.

Kiedy rozpocząć naukę i jaki styl tańca wybrać?

Naukę rozpocząć najlepiej trzy – cztery miesiące przed weselem. Pozwoli to na spokojne przygotowanie się i systematyczną regularną naukę.

Kolejna ważna kwestia: taniec tańczony musi być w stylu pary. Para musi czuć to, co chcą zatańczyć. Największą przyjemnością dla narzeczonych będzie zatańczenie do „Waszej” piosenki, jeżeli takową oczywiście młodzi posiadają. Cokolwiek by to nie było, instruktor jest w stanie przygotować choreografię specjalnie dla Was do każdej muzyki. Jeżeli więc jest utwór, do którego po prostu chcą zatańczyć młodzi, to zachęcam do przyniesienia go na pierwszą lekcję, aby od początku mogła być do niego układana choreografia. Tańczyć można do wszystkiego, od muzyki poważnej, poprzez poezję śpiewaną, muzykę pop, disco, rock, twisty, walce, tanga aż do salsy, czy nawet macareny. Najważniejsze by czuć, że to co będzie para tańczyć, ta muzyka, po prostu Wam odpowiada.

Inną formą wybrania pierwszego tańca jest po prostu wybór samego tańca. Najpopularniejszymi i najbardziej pasującymi na tę okazję tańcami są oczywiście walce. Walc angielski (ten spokojniejszy) oraz walc wiedeński (taniec szybki i wirowy), rumba- spokojna, romantyczna, zmysłowa; tango- namiętne i dynamiczne, Najprostszym do zatańczenia i nauczenia się na wesele tańcem jest właśnie walc angielski. Jeżeli Państwo młodzi decydują się na konkretny rodzaj tańca, a nie mają odpowiedniej muzyki – nie ma się co martwić! Na pierwszej lekcji udostępniam własną muzykę i jest możliwość wybrania przepięknego utworu, do którego przygotuję choreografię.

Oczywiście są też inne opcje. Dla bardziej odważnych, szczególnie modne w ostatnich latach tzw. składanki, czyli kilka utworów połączonych w jedną całość. Takich utworów może być tyle, ile sami młodzi wymyślą, czyli od dwóch do nawet dziesięciu czy dwunastu, jednak musimy pamiętać, że wraz ze wzrostem liczby utworów czas na przygotowanie się wydłuża.

Ile lekcji trzeba wziąć i jak długo powinien trwać pierwszy taniec?

A jeśli jesteśmy już przy czasie, to pora napisać o ilości lekcji. Najprostszy taniec jesteśmy w stanie przygotować już podczas czterech lekcji. Specjalna choreografia może wymagać już jednak dziesięciu spotkań. Wszystko zależy oczywiście nie tylko od stopnia trudności tańca, ale również od umiejętności kursantów i do tych umiejętności trzeba także dostosować choreografię.

A jak długo powinien trwać pierwszy taniec? Nie za długo i nie za krótko:). Minimum 2 minuty i maksimum 5 minut. Jeżeli taniec jest za krótki, to goście nie zdążą nawet przyjrzeć się dobrze temu, co tańczymy, a fotograf nie zdąży zrobić żadnego zdjęcia w tańcu. Czas powyżej pięciu minut będzie zaś tylko zanudzaniem gości, a dla pary sporym utrudnieniem z zapamiętaniem kroków.

Podsumowanie

Reasumując:

- para umawia się na pierwszą lekcję,

- wybiera taniec lub muzykę,

- idzie na lekcję i świetnie się bawi

Kiedy już udacie się na pierwszą lekcję tańca, o nic nie musicie się martwić. To ja przygotuję dla Was niepowtarzalną choreografię i nauczę Was podstawowych zasad tańca w parze, a partnera prowadzenia. Nauczę Was każdego kroku wraz z ukłonem i wejściem na parkiet. Dobrze jest zostawić sobie dwie lekcje na koniec na powtórzenie i utrwalenie kroków tak, aby żaden stres nie był w stanie zepsuć Waszego idealnego pierwszego tańca i spowodować, że nie zostanie zatańczony tak, jak sobie go wyśniłyście, będąc małymi dziewczynkami. Prawie wszystko już omówiliśmy, ale co zrobić, jeśli partner nie potrafi prowadzić? Ty nie masz poczucia rytmu? Nie umiecie się odnaleźć na parkiecie? Nasz mężczyzna nie lubi tańczyć? Wesele to w końcu taniec, od początku do końca! Fajnie jest umieć zatańczyć z rodzicami, pouśmiechać się w tańcu do babci czy dziadka, zaimponować cioci, że się umie ją poprowadzić. Nie potrzeba jednak dużo czasu by nauczyć się tzw ” tańców weselnych”. Po zakończeniu przygotowań pierwszego tańca, to kwestia dwóch lekcji, aby nauczyć się jak tańczyć w rytmie, dla partnera jak prowadzić, dla kobiety jak być prowadzoną, czy też podstawowych kroków, aby móc przetańczyć całe wesele. Nie trzeba wiele, aby nauczyć się podstaw tańczenia w rytmie i umieć bawić się tańcem w parze. Tak więc polecam i to, bo ta nauka pozostanie nam już jako umiejętność na całe życie. Dla tych, którzy mają więcej chęci i ambicji polecam kurs tańca towarzyskiego, aby poznać różne tańce i móc szaleć do każdego rodzaju muzyki. Nie zapominajmy, że pierwszy taniec weselny jest formą podziękowania gościom za przybycie na wesele, tak więc dla nich staramy się zrobić coś pięknego, przygotować coś, co pozostanie w ich pamięci na zawsze. Dla nas zaś jest najpiękniejszą formą podziękowania za miłość i nie przez słowa, lecz przez taniec pokazanie, że znaczycie dla siebie naprawdę wiele i razem jesteście w stanie pokonać wszystko, przenosić góry, a nawet... Nauczyć się tańczyć! Zrobić to może każdy, wystarczy tylko trochę chęci! :)

 

Anna Kowalska www.annakowalska.pl

129 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page