top of page

Porada Eksperta- Elementy Bieli o fotografii B&W.


 

PONADCZASOWOŚĆ ISTOTĄ PIĘKNA

Jak wielu odbiorców, tak wiele gustów, upodobań. Fotografia nie jest tu wyjątkiem, zarówno w jej treści, jak i formie. Niektórym z nas podobają się żywe, intensywne kolory, innym zdjęcia stonowane, np. z modnymi w ostatnim czasie technikami fade- wypranymi kolorami, czy low key (fotografiami pozornie niedoświetlonymi).

W dzisiejszych cyfrowych czasach fotografom łatwiej jest podkreślić styl poprzez nadanie zdjęciom w postprodukcji charakterystycznego tonu, koloru. Szczególny, często bardzo indywidualny, autorski proces "wywoływanie zdjęć" w programie edycyjnym sprawia, że przy pierwszym rzucie oka na fotografię, potrafimy odgadnąć jej autora.

Co zatem z fotografią czarno-białą? Jakie jest jej miejsce w dzisiejszej fotografii ślubnej? Czy magia B&W nadal trwa? Z całą pewnością. Co więcej fotografia czarno-biała zyskuje na popularności, pomaga umocować pojęcie "artystycznej fotografii ślubnej".

Dzisiejsze zdjęcia ślubne to nie tylko portrety, pamiątkowe zdjęcia grupowe, piękne plenery. To także, a może przed wszystkim, reportaż- dokumentacja bardzo ulotnych chwil- wzruszenia, nerwów, radości. Często prezentowanych w bardzo nietypowy sposób, z mnóstwem niedopowiedzeń, miejscem na interpretację odbiorcy.

Podobnie jak w fotografii prasowej, reporterskiej, ślubna czarno-biała fotografia pozwala wzmocnić wyraz poszczególnych scen, jednocześnie pozwala odciągnąć uwagę od zbędnych kolorystycznie elementów w kadrze. W reportażu ślubnym czerń i biel pięknie wpisuje się w charakter zdjęć dynamicznych, w ruchu, także w fotografie, na których akcja rozgrywa się na wielu planach jednocześnie. Doskonale wyglądają wykonane w B&W tzw. portrety charakterystyczne.

Naczelną zasadą i celem wielu fotografów ślubnych jest dbałość o to by ich zdjęcia były ponadczasowe. By pozbawione ozdobników, wodotrysków budziły emocje zarówno dzisiaj, jak i za kilkanaście lat. Świadomie stosowana fotografia czarno-biała jest jednym ze sposobów na wspomnianą "ponadczasowość", choć pamiętać należy, że najistotniejszą zawsze będzie treść. Dobre zdjęcie powinno obronić się samo, niezależnie od techniki "obróbki".

Kolor/ BW nie powinny przeszkadzać w odbiorze, a z całą pewnością wzmacniać siłę przekazu fotografii.

 

Elementy Bieli

Marcin Bublewicz

71 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page