top of page

Błogosławieństwo i witanie chlebem i solą, co mówić? Co przygotować? Jak się zachować?

Zaktualizowano: 20 gru 2020


 

Podczas organizacji wesel bardzo często rodzice naszych klientów pytają nas co mówić i jak się zachowywać podczas błogosławieństwa i witania chlebem i solą. Większość z nich robi to po raz pierwszy w życiu, a fakt, że w okół tłoczą się operatorzy kamer i aparatów nie ułatwia zadania.

Aby wszystko było jasne przygotowałyśmy dla Was krótkie informacje jak te głęboko zakorzenione w naszej tradycji momenty powinny wyglądać i co jest w tych chwilach niezbędne.

BŁOGOSŁAWIEŃSTWO

Na stole przykrytym czystym obrusem postawić należy:

  • pasyjkę,

  • wodę święconą

  • kropidło

  • kwiaty

Błogosławieństwo Rodziców nie jest skodyfikowane, toteż Rodzice i Młoda Para mają pewną swobodę wyboru formy, w jakiej ono nastąpi.


Najczęściej Młoda Para klęka przed Rodzicami prosząc o błogosławieństwo – po prostu mówiąc: „prosimy Was o błogosławieństwo” - można podczas tej prośby także stać. Rodzice po kolei, powinni wypowiedzieć słowa błogosławieństwa, które mogą brzmieć: „Na nową drogę życia błogosławię was w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. Bądźcie szczęśliwi i żyjcie w pokoju”.


Można też pobłogosławić Młodych w prostszy sposób: „Niech Bóg wam błogosławi, Matka Boża otacza opieką, byście mieli szczęśliwą rodzinę i długie życie”. Podczas życzeń Rodzice mogą uczynić na czole dzieci znak krzyża. I na pewno powinni to zrobić, gdy błogosławieństwo odbywa się poza domem, gdzie nie ma ani pasyjki ani wody święconej. Natomiast podczas błogosławieństwa w domu, po wypowiedzeniu formuły, Rodzice powinni podać Młodej Parze do ucałowania krzyżyk i pokropić wodą święconą.

PRZYWITANIE CHLEBEM I SOLĄ

Powitanie nowożeńców chlebem i solą jest staropolską tradycją i przebiega zazwyczaj podobnie. Powszechnie stosowana jest formułka:

Mama Panny Młodej: „Panno młoda co wybierasz - chleb, sól czy pana młodego?” Panna Młoda: „Chleb, sól i pana młodego, żeby zarabiał na niego” lub „Pana młodego, chleba i soli dorobimy się powoli”.

Słowa te można poprzedzić uroczystym powitaniem pary młodej mówiąc do nich: „Witamy was chlebem i solą i życzymy, aby nigdy wam tego chleba w życiu nie brakowało”.

Chleb i sól mają swoją symbolikę i oznaczają dobrobyt, miłość, trwałość i dostatek w życiu. Aby parze młodej tego nie zabrakło, muszą skosztować kawałek chleba umoczonego w soli, a następnie wypić kieliszek wódki lub wody. Jeżeli Panna Młoda trafi na kieliszek wódki, to będzie rządzić w związku, po czym para rzuca je za siebie. Stłuczone szkło oznacza szczęście w małżeństwie.

27 356 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page