top of page

9 RZECZY, KTÓRE MUSISZ WIEDZIEĆ WSPÓŁPRACUJĄC Z TWOJĄ DEKORATORKĄ.

Zaktualizowano: 20 gru 2020


Pracując z naszymi Klientami, zajmując się organizacją ich wesel, zauważyłyśmy, że najwięcej problemów sprawiają im dekoracje weselne. Panny Młode obawiają się przede wszystkim braku spójności, bo przecież do ślubu jeszcze trochę, a na Pintereście oceany inspiracji, i do tego każda w innym stylu! Jak wybrać firmę? Czy może dekorować samemu? Zebrałyśmy wszystkie najważniejsze aspekty dotyczące współpracy z firmą dekoratorską i spięłyśmy je w jeden lekki i pomocny tekst. Zaczynamy!

 

1. Zatrudnić dekoratorkę czy dekorować samemu?

Na to pytanie odpowiadamy często, ale zawsze tak samo- zatrudnić dekoratorkę! Nieważne czy jesteśmy amatorkami florystycznymi, lubimy dekorować czy uważamy, że sobie poradzimy. W dniu ślubu dzieje się wiele wyjątkowych rzeczy, zadaj sobie jedno proste pytanie- czy chcesz by Cię ominęły? Jeśli sama dekorujesz salę weselą, tak właśnie będzie. Poza tym, zapewne nie posiadasz 12 takich samych wazonów i 36 świeczników (12 zestawów po 3 różne rozmiary). Jeśli nie robisz tego na codzień, zawodowo- nie wiesz ile czasu zajmie Ci budowanie kompozycji, ile odbiór, ile rozpakowanie samochodu, a jeśli będzie poślizg? Zdenerwujesz się. Jeśli nie zdążysz- dekoracji nie będzie, a koszty na kwiaty zostaną poniesione i tak. Ze względu też na fakt, że mnóstwo sal weselnych sprzedaje terminy piątkowe na salę będziesz musiała wejść dopiero w dniu ślubu. Z naszej perspektywy naprawdę nie widzimy żadnego rozsądnego argumentu, który przekonałby nas o tym, że samodzielna dekoracja sali weselnej jest dobrym pomysłem.

2. Twój plan, a realia.

Internet zalewa nas masą inspiracji. Tzw. "pinterestowe" wesele marzy się co drugiej Pannie Młodej. Bywa jednak tak, że cena naszych inspiracji i marzeń zwali nas z krzeseł. Warto zatem wcześniej zastanowić się jaka jest Wasza górna granica, której nie chcecie przekroczyć finansując dekoracje weselne.


3. Kolekcjonuj zdjęcia, a unikniesz rozczarowania.

Nie ma nic lepszego niż praca na konkretnych zdjęciach, inspiracjach, opisach dotyczących Waszych marzeń.

Pamiętajcie, że każdy z nas świat widzi inaczej i nierozsądnym jest zakładać, że zrozumiemy się bez słów i bez pomocy zdjęć, rysunków i opisów.

fot. Klauda Rataj fotografia., Realizacja Lily- Wedding Planner 2018 rok

4. Wybierając firmę dekoratorską kieruj się sercem.

Każda z firm działająca na rynku jest inna od pozostałych i naprawdę bardzo ciężko je dokładnie porównać. Najważniejsze jest, aby firma, z którą zdecyduje się spotkać odpowiadała Wam przede wszystkim pod względem estetycznym. Oczywiście są firmy modne, doświadczone, które mają wyższe stawki ze względu na duże zainteresowanie. Z kolei początkujące mają niższe ceny, często mniejsze zaplecze kadrowe i mniejsze zaplecze techniczne. Pamiętaj również, że wiodące firmy na rynku należy rezerwować z dużym, czasem rocznym wyprzedzeniem.

5. Spotkanie.

Na spotkanie przyjdź przygotowana. Miej szczegółowy plan i soje wytyczne- najlepiej aby były spisane w formie tabeli lub listy z miejscem na Twoje notatki. Nie zapomnij też o przygotowaniu zdjęć inspiracji. Dobrze jest mieć już wybraną salę i miejsce ceremonii. Na tzw. "wizję lokalną" udaj się już z wybraną firmą dekoratorską. Jako Agencja Ślubna mamy wewnętrzne procedury i formularze, które w sprawdzony sposób ułatwiają naszą pracę. Z powodu ich uniwersalności dzielimy się częścią naszej wiedzy i pracy udostępniając Wam nasze pliki w sklepie Ślubnej Szkoły.

6. Wycena od firmy dekoratorskiej.

Wstępną wycenę firma dekoratorska najczęściej przygotowuje po spotkaniu. Są różne typy wycen:

  • podzielone (gdy każda kompozycja ma swoją cenę uwzględniającą kwotę za jej wykonanie)

  • zsumowane (kiedy wszystkie elementy są wymienione, ale cena podana jest za całość łącznie z realizacją)

  • z wyszczególnioną ceną za usługę (kwiaty i rekwizyty wycenione są poszczególnie, cena za usługę jest podana osobno).

Namawiamy Was, aby zawsze prosić o wycenę czytelną dla Was i dość szczegółową- jeśli zamawiacie biały dywan zapytajcie o jego długość i szerokość, ilość elementów na ławki w kościele czy przykładową wielkość kompozycji na stołach gości.

7. Podpisanie umowy.

Różnie bywa, niektóre firmy podpisują tzw. "umowy rezerwacyjne", w których znajduje się zakres prac, po ich podpisaniu wpłacacie zaliczkę i dzięki temu macie pewność, że termin jest zarezerwowany dla Was. Szczegóły omawiacie w późniejszym terminie.

Inne firmy podpisują długie umowy z dokładnymi opisami i załącznikami. Pamiętajcie, że umowa to dokument, który ma służyć obu stronom. Jako Agencja lubimy mieć wszystko na papierze- z naszej perspektywy tak jest wygodniej i bezpieczniej. Firma dekoratorska ma spis zakresu swoich działań, a my jesteśmy pewne, że o niczym nie zapomniałyśmy. Jednak to Wy ustalacie, co jest dla Was najważniejsze i czego potrzebujecie.

fot. Miłosne Historie- Jakubicki Fotografia.

8. Ostateczne spotkanie przed weselem.

Takie spotkanie powinno odbyć się na około 1-2 miesiące przed weselem. Powinniście mieć już ostateczną ilość gości oraz wstępne ustawienie sali (stoły okrągłe czy podłużne, ich ilość). Musicie wspomnieć o dodatkowych aspektach takich jak np. mała kuzyneczka, która chciałaby sypać płatkami czy dodatkowe kompozycje kwiatowe dla dziadków. Pamiętajcie również, że dekoratorka musi mieć czas na zamówienie kwiatów i przygotowanie się do ewentualnych zmian- nie zostawiajcie niczego na ostatnią chwilę- dekoratorzy potrafią czarować, ale trzeba dać im różdżkę ;)

9. Rozmowa jest ważna.

Choć byśmy bardzo chciały, nie spotkałyśmy jeszcze człowieka czytającego w myślach. Nie zakładajcie proszę, że ktoś się czegoś domyśli lub, "że to oczywiste". Jeśli coś Wam nie odpowiada, widzicie to zupełnie inaczej, zwyczajnie powiedzcie to Waszej dekoratorce. Na szczęście firmy, które znamy to sami profesjonaliści zadający mądre pytania, nie zapominajcie, że znają się na swojej pracy i warto słuchać ich rad i sugestii.

Szczerze wierzę że uda Ci się znaleźć firmę odpowiednią do Twojego stylu, z wolnym terminem, która pomoże Wam zrealizować marzenia o Waszym wyjątkowym dniu ślubu!

 

Jeśli potrzebujesz więcej wsparcia, sprawdź naszą #kawazLily czyli krótkie filmiki, które w przyjemny i bardzo przyjazny sposób zdradzają tajniki naszej pracy wspierając Was w przygotowaniach :) Kliknij w zdjęcie :)


1011 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page