top of page

Czy na podtalerzach się je?

Zaktualizowano: 20 gru 2020

Podtalerz czyli inaczej jeszcze underplate to nic innego jak przepiękny i ozdobny talerz stawiany pod standardową zastawę stołową jaką dysponuje sala weselna. Szalenie istotną sprawą jest fakt, że na podtalerzach się nie je- stanowią one jedynie przepiękną podstawę ślubnych dekoracji.


Obecnie ten element stylizacji przyjęcia jest szalenie modny i od kilku sezonów nie schodzi ze stołów weselnych. Musisz zadać sobie jednak kilka pytań.


Czy stać Cię na najem podtalerzy?


Niestety jak to w życiu bywa- nic nie jest za darmo! Podtalerze w standardowym wydaniu (najczęściej plastikowym) bardzo często na swoim wyposażeniu posiadają dekoratorki. Musisz zapytać o to swoją. Mowa tutaj o takich jak te:

fot. Elementy Bieli, Realizacja Lily- Wedding Planner 2019 ©


Ile kosztuje wynajęcie podtalerza? Koszt takich podtalerzy waha się od 3-5 zł/szt, za sam najem, do tego należy dodać koszty przesyłki, ewentualną kaucję, opłatę za oddanie ich w stanie "do odświeżenia" oraz ewentualny czas na rozpakowanie i zapakowanie ich z powrotem (czasem naliczany przez salę weselną). Nieco droższe są uderplate'y szklane i pozłacane. Więcej na temat cen znajdziesz u naszych Przyjaciół z branży- wypożyczalni App- tutaj.

fot. DK- Frames, Realizacja Lily- Wedding Planner 2018 ©


Co położyć na podtalerzach?


Najczęściej stawiamy talerz, bo taka jest prośba sali weselnej. Wszystko zależy od serwisu dań na Waszym przyjęciu. Jeśli będzie to serwis kelnerski podtalerze powinny zostać puste lub jedynie z prostą i szybką do zabrania serwetą. Jeśli natomiast będą to dania serwowane na półmiskach w stoły, powinien być to talerz płaski (z założeniem, że zupa zostanie wyserwowana w bulionówkach- jeśli nie to dodatkowo talerz głęboki powinien się pojawić).


Specjalnie na tą okazję, przygotowałyśmy plik word, w którym sama i szybko możesz zaprojektować jak ma wyglądać nakrycie Waszych weselnych stołów. Jest to szalenie pomocne zarówno dla managerea sali jak i dla dekoratorki. Dziewczyny z niego korzystają- sprawdź sama jaki jest przydatny :)

fot. Miłosne Historie, Realizacja Lily- Wedding Planner 2019 ©


Gorąco zachęcamy, aby na podtalerzach znalazło się jak najmniej, wtedy ich forma jest najbardziej elegancka, a użycie podtalerzy uzasadnione.


Czy podtalerze zmieszczą się na stole?


Na jednym z naszych zleceń zdecydowaliśmy się użyć starych, drewnianych stołów z surowym blatem, które należały do wyposażenia stodoły, w której odbywało się przyjęcie. Kiedy jednak wstawiliśmy podtalerze w stoły, okazało się, że zostało bardzo mało przestrzeni na półmiski z jedzeniem. Ile zajmuje podtalerz? Około 30-35 cm w zależności od rodzaju. Standardowa szerokość stołu to 80 cm szerokości. Zatem łatwo policzyć, że:


80 cm - (2x 33 cm)= 14 cm

Zatem zostaje raptem 14 cm na postawienie kwiatów, napojów i jedzenia. Prawda, że niewiele? Dlatego też, podtalerze świetnie zdają egzamin w stołach okrągłych, zwłaszcza przy stylu glam. Po serwisie dania głównego podtalerze powinny zostać zebrane przez kelnerów i najlepiej już wtedy, od razu spakowane. Jeśli masz Wedding Plannera może się tym zająć.

Kto rozkłada podtalerze?


Musisz przedyskutować to konieczne z managerem Waszej sali weselnej. Nie wyobrażam sobie, aby miała to robić Panna Młoda w dniu wesela. Jeśli nie zrobią tego kelnerzy, poproś o pomoc dekoratorkę. Często wiąże się to z dodatkowymi opłatami, ale warto je ponieść- chodzi o Twój spokój w dniu wesela- a to jest rzecz bezcenna.


Najlepiej wtedy zamówić paczkę do osoby, która będzie za to odpowiedzialna w dniu ślubu, bo to ona będzie musiała wszystko zapakować ponownie. Każda rzecz przychodzi w odpowiednim kartonie, specjalnie zabezpieczona przed stłuczeniem czy porysowaniem.

fot. Alicja w Krainie Fotografii, Realizacja Lily- Wedding Planner 2019 ©


Jak widzisz po zdjęciach, podtalerze na naszych zleceniach pojawiają się bardzo często. Budują one bowiem świetną bazę pod dekoracje. Sama zapewne się ze mną zgodzisz- taki rodzaj dekoracji od razu dodaje blasku i niewiele potrzeba, aby podpić ten look.


Jeśli stylizacja przyjęć interesuje Cię bardziej, zerknij na naszego eBooka i bestseller-

#instaWedding. Jak wystylizować najpiękniejszy ślub. Poradnik dla Panny Młodej.

Powodzenia w organizacji tego pięknego dnia!

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page