top of page

Jaki rodzaj ślubu wybierzesz?


fot. Elementy Bieli

 

Czy myślałaś już o tym? Czy wiesz jakie śluby możesz wziąć pod uwagę? Przed organizacją ślubu i wesela zastanów się jaki rodzaj ślubu chcecie wziąć z partnerem.


Masz do wyboru:

  • ślub cywilny

  • ślub kościelny

  • ślub konkordatowy

  • ślub symboliczny/humanistyczny

Z racji tego, że zorganizowałyśmy już ponad 40 ślubów i wesel opowiemy Ci w kilku słowach o każdym z nich!


Ślub cywilny

W tej chwili najpopularniejszy. Ile kosztuje możesz przeczytać tutaj. Śluby cywilne, łączą małżonków w świetle prawa, stają się rodziną. Ślub cywilny trwa najczęściej około kilkunastu minut- zazwyczaj jest to 12-13. Jeśli młodzi chcą powiedzieć własne przysięgi muszą zrobić to przed rozpoczęciem ślubu przez urzędnika gdyż przebieg ceremonii jest ścisłą procedurą, w której nie dopuszcza się żadnych zmian.


Podczas ślubu cywilnego Młodzi najczęściej stoją. Mogą stać przodem do urzędnika lub przodem do gości (wtedy urzędnik staje bokiem).


Podczas ceremonii cywilnej należy zapewnić urzędnikowi miejsce do przygotowania się (przebrania) oraz stół do podpisania dokumentów. Niezbędna jest też wcześniejsza wizja lokalna i ustalenie z urzędnikiem miejsca ślubu, które musi być godne i dostosowane do rangi uroczystości.


Jeśli zastanawiasz się jak wydłużyć ślub kościelny- zerknij tutaj.


Ślub kościelny

Odbywa się wtedy, kiedy Małżonkowie mają już za sobą ślub cywilny w urzędzie. Tutaj zmienią się trochę dokumenty, jednak zostaniecie poinstruowani przez księdza, który będzie Wam ślubu udzielał.


Ważną informacją jest fakt, że ten ślub odbywać się może tylko w murach poświęconych obiektów. Na zewnątrz ksiądz nie może udzielić komunii świętej zatem obrządek nie będzie mszą świętą i ślub będzie nieważny.


Ciekawostką natomiast jest fakt, że śluby ewangelickie mogą odbywać się poza murami kościołów. Organizowałyśmy już takie pod gołym niebem. Trwają około 30-40 minut.


Ślub konkordatowy

To połączenie ślubu cywilnego ze ślubem kościelnym. Taki ślub ma moc prawną.
Ślub humanistyczny/symboliczny

Jest to dla nas zawsze wyjście awaryjne. Ślub symboliczny nie ma żadnej mocy prawnej. Udzielany jest przez mistrza ceremonii- może być to profesjonalista, który udzielił już tych ślubów sporo lub przez członka rodziny.


Ślub humanistyczny możecie zaaranżować tak by nikt się nie domyślił, że jest to ślub "na niby". Te śluby niezwykle przyjemnie się organizuje, gdyż absolutnie nic nas w nich nie ogranicza. Młodzi mogą powiedzieć własne przysięgi, w tle może lecieć wybrana przez nich muzyka, może trwać zarówno 10 minut jak i godzinę i odbyć się absolutnie wszędzie.


 

Teraz gdy już znasz wszystkie rodzaje ślubów zmienisz zdanie? Na który się zdecydowaliście?

76 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page