top of page

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o naukach przedmałżeńskich ale baliście się zapytać.

Fot. Miłosne Historie


Niejednej Parze Młodej spędzają one sen z powiek – tak jest, mowa o naukach przedmałżeńskich! Jeśli macie w planach ślub kościelny to musicie być na to przygotowani. Jest to jedna z formalności, którą należy wypełnić, żeby ksiądz mógł udzielić Wam ślubu. Pełną listę znajdziecie tutaj. Odpowiem na najczęstsze wątpliwości, z którymi zetknęłyśmy się w naszej pracy.


Jak wyglądają nauki przedmałżeńskie?


Są to nauki przedmałżeńskie, które mają Was przygotować do wspólnego życia jako mąż i żona. Najczęściej występują one w formie wykładów dla większej ilości par lub jako krótsza i dużo rzadsza forma tzw. „pogadanka” prowadzona indywidualnie przez księdza, który będzie Wam udzielał ślubu.


Ile trwają nauki przedmałżeńskie?


Różnie. Czasami możecie się spotkać z jednorazowym wykładem, ale najczęściej jest to cykl kilku spotkań mogący trwać nawet 9-10 tygodni. Są również kursy np. weekendowe nauki przedmałżeńskie, które trwają znacznie krócej.

Fot. Miłosne Historie.


Ile kosztują nauki przedmałżeńskie?


Zazwyczaj nie są to duże koszty. Musicie liczyć się z opłata w wysokości ok 100-300 zł. Nieco droższe mogą być kursy weekendowe, które oszczędzają Wasz czas.


Czy nauki przedmałżeńskie są obowiązkowe?


Tak, oczywiście zdarzają się sytuację, kiedy ksiądz przysłowiowo macha ręką, Jednak w 99% przypadków są one obowiązkowe.


Jakie tematy omawiane są na naukach przedmałżeńskich?

  • Komunikacja w małżeństwie

  • Co wpływa na stworzenie zgodnego małżeństwa

  • Najczęstsze konflikty oraz ich rozwiązywanie

  • Planowanie rodziny

  • Prawa i obowiązki w małżeństwie.


Kiedy zapisać się na kurs przedmałżeński?


W związku z tym, że kurs przedmałżeński jest ważny dożywotnio to warto zapisać się na niego jak najwcześniej. Możecie spotkać się z całkiem sporymi kolejkami – zwłaszcza w przypadku kursów weekendowych.


Co jeśli w naszej Parafii nie są organizowane kursy?


Nic nie szkodzi! Gdzie szukać kursu przedmałżeńskiego? W sieci bez problemu znajdziecie całą masę miejsc gdzie możecie się udać. W Szczecinie absolutnie polecamy kurs weekendowy organizowany przez parafię Św. Krzysztofa.


Co po kursie?


Otrzymane zaświadczenie musicie zanieść do parafii, w której będziecie mieli udzielany ślub. Czasami oprócz kursy wymagana będzie również wizyta w poradni planowania rodziny.


Jak widzicie, nie ma z tym większego kłopotu, jednak w dzisiejszych czasach wygospodarowanie dodatkowych godzin w tygodniu na spotkania w parafii mogą wydać się dużym obciążeniem. Jeśli tak jest, rozważcie koniecznie weekendowy kurs przedmałżeński.


Jeśli szukasz wsparcia koniecznie zapisz się do naszej Ślubnej Szkoły, to miejsce stworzone dla Panien Młodych.201 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page