top of page

Obowiązki Rodziców na ślubie i weselu.

Zaktualizowano: 20 gru 2020

 

Bardzo często dostajemy pytanie od Waszych Mam - co ona ma robić podczas ślubu i wesela co należy do ich obowiązków? W przypadku kiedy na weselu jest Agencja Ślubna ściąga ona z barków Rodziców wiele obowiązków - im zostaje przepiekna funkcja reprezentacyjna + obowiązki związane z naszą polską tradycją.Błogosławieństwo


Coraz częściej Pary Młode odchodzą od tej tradycji. Klasycznie powinno ono odbyć się w domu Panny Młodej. Na spejalnie przygotowanym stole nakrytym białym obrusem należy ustawić pasyjkę, wodę święciną i kropidło. Na błogosławieństwie powinni być obecni Rodzice Pary Młodej, ale mogą być również Dziadkowie, rodzeństwo czy Rodzice Chrzestni. Przyszła Para Młoda klęka i prosi Rodziców o błogosławieństwo. Nie ma sztywno skonstruowanej formuły, którą według tradycji powinni powiedzieć Rodzice - dlatego mają tutaj pewną dowolność. Najprościej powiedzieć:


„Na nową drogę życia błogosławię was w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen. Bądźcie szczęśliwi i żyjcie w pokoju”.

Osoby dające błogosławienstwo podają Parze Młodej do pocałowania krzyżyk i kropią ich wodą święconą. Obecnie bardzo często tradycyjne błogosławieństwo odbywa się bez dodatkowych atrybutów i są to po prostu dobre słowa, które Rodzice kierują do swoich dzieci tuż przed wyjściem na ceremonię.

Odprowadzenie do ołtarza


W przeciwieństwie do Błogosławieństwa moment odprowadzenia Panny Młodej przez Tatę jest coraz częściej spotykany. Najważniejszą kwestią w przypadku ślubu kościelnego jest to, że musicie wcześniej poinformować o tym księdza - nie zawsze wyrażą na to zgodę. Argument, który najczęściej jest używany to fakt, że symbolizuje to przedmiotowe traktowania kobiety, która jest przekazywany z rąk do rąk. W tradycji chrześcijańskiej przyszli małżonkowie razem kroczą w stronę ołtarza co ma symbolizować ich równość. Jeśli macie jednak księdza "po swojej stronie" to my osobiście uważamy, że jest to bardzo wzruszający moment i Wasz Tata będzie się czuł niesamowicie wyróżniony mogąc odprowadzić swoją córeczkę do oltarza.


Witanie chlebem i solą.


Zauważyłysmy, że nawet w przypadku wesel międzynarodowych gdzie tylko jedna ze stron ma polskie korzenie Para Młoda chce zachować tą tradycję. Najczęściej Rodzice obu stron czekają na Młodych przed wejściem na salę weselną z przygotowanym przez obsługę obiektu chlebkiem razem z solą, kieliszkiem wody i wódki.


Powszechnie stosowana jest formułka:

Mama Panny Młodej: „Panno młoda co wybierasz - chleb, sól czy pana młodego?” Panna Młoda: „Chleb, sól i pana młodego, żeby zarabiał na niego” lub „Pana młodego, chleba i soli dorobimy się powoli”.

Słowa te można poprzedzić uroczystym powitaniem pary młodej mówiąc do nich: „Witamy was chlebem i solą i życzymy, aby nigdy wam tego chleba w życiu nie brakowało”.

Chleb i sól mają swoją symbolikę i oznaczają dobrobyt, miłość, trwałość i dostatek w życiu. Aby parze młodej tego nie zabrakło, muszą skosztować kawałek chleba umoczonego w soli, a następnie wypić kieliszek wódki lub wody. Jeżeli Panna Młoda trafi na kieliszek wódki, to będzie rządzić w związku, po czym para rzuca je za siebie. Stłuczone szkło oznacza szczęście w małżeństwie.Fot. Miłosne Historie

Toasty


Tradycja, która również znajduje coraz więcej zwolenników. Według tradycji pierszeństwo do wniesienia toastu ma Tata Panny Młodej, który powinien powitać nowego członka swojej Rodziny. Następny w kolejce jest Tata Pana Młodego. Dobry toast powinien być krótki i powinien nawiązywać do osobistych relacji z Nowożeńcami. Jeśli Rodzice planują wygłosić przemowy zaplanujcie to z DJ/Zespołem, który przygotuje mikrofony, oraz poinformujcie o tym menagera obiektu, ponieważ podczas toastu nie powinno serwować się dań.


Co jeszcze?


Rodzice bardzo często pełnią również funkcję gospordarza na weselu, witają gości, pomagają przy zakwaterowaniu, sprawdzają czy nie braknie wódki.

2821 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

コメント


bottom of page