top of page

Od czego zacząć przygotowania do ślubu i wesela?

 

W internecie jest całe mnóstwo informacji dotyczących przygotowań do ślubu i wesela. Są dostępne darmowe harmonogramy i check-listy. Jednak nie wszystkie są przetestowane i sprawdzone. Poniższe treści, są stworzone dla Ciebie jeśli chcesz opierać się na solidnej wiedzy profesjonalnych Wedding Plannerów, którzy przez lata, wypracowali potężne doświadczenie i rewelacyjną znajomość branży. Zobacz co dla Ciebie przygotowałyśmy.


fot. DK- Frames, Dawid Kubacki, Dekoracje- Kwiatami Szyte, Miejsce- uŚnieżków Koordynacja Lily- Wedding Planner z 2018 roku


LISTA GOŚCI WESELNYCH


To pierwsza rzecz, którą powinniście przygotować. Tak jest- nie sala weselna, nie data ślubu- lista gości. Mało romantycznie, mało dekoracyjnie ale podziękujecie mi za to :)- plan jest taki: przygotuj swoją listę, narzeczony swoją i Wasi rodzice swoje. Z tych powstałych notatek, stwórzcie (najlepiej wspólnie) jedną ostateczną listę.

Od razu podpowiem Wam, aby przygotowywać listę w excel. Obok umieśćcie takie informacje jak:

  • nocleg

  • specjalna dieta

  • dziecko

  • transport


Ale dlaczego zaczynamy od listy gości weselnych?


Dlatego, że musicie wiedzieć jak dużej sali potrzebujecie i ile noclegów będzie niezbędnych. Najlepiej obrazuje to poniższy case:


Case 1:


Ania i Bartek zarezerwowali salę weselną dlatego, że bardzo spodobało im się wnętrze i okolica. Była to druga sala jaką oglądali. Na spotkaniu przeczytali umowę, podpisali ją i zapłacili zadatek (uwaga! Zadatek jest bezzwrotny w przeciwieństwie do zaliczki). Po sylwestrze usiedli do listy gości i okazało się, że sala jest na tyle oddalona od dużego miasta w którym mieszkają, że większość gości powinna nocować. Niestety sala oferowała noclegi tylko dla części z nich, ale pojawił się większy problem- sala weselna nie pomieści takiej ilości gości. Młodzi zmuszeni byli zmienić salę weselną i stracić zadatek.


Case 2:


"Około sto osób"- powiedziała Ula do managera sali kiedy zapytał ile planują zaprosić gości. To świetnie!- odparł-nasze minimum to 110 pełnopłatnych osób dorosłych. Niestety po zweryfikowaniu liczby gości przez Młodych, okazało się, że do zaproszenia jest 90 osób dorosłych i 20 dzieci. Niestety Młodzi zmuszeni byli zapłacić za dzieci taką samą kwotę jak za dorosłych by pokryć minimum stawiane przez salę weselną.


Oba przykłady pokazują tylko dwa scenariusze. Warto wcześniej zastanowić się jakie są Wasze potrzeby, by móc wybrać miejsce, które sprosta wszystkim tym podstawowym wymaganiom.


BUDŻET WESELNY

To druga ważna sprawa. Choć bardzo byśmy tego chcieli, pieniądze nie są z gumy. Budżety zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym mają swoje granice.

I bardzo dobrze.


O ile nie jesteś milionerem/milionerką wydana kwota na wesele jest dla Ciebie ważna i ma granicę, której nie możesz przekroczyć, bo najzwyczajniej w świecie nie masz większych możliwości finansowych. W naszej karierze wedding plannerowej tylko raz zdażyło nam się pracować z nieograniczonym budżetem- i wiązało się to z bardzo dużym stresem, by sprostać wymaganiom naszych klientów, którzy po takiej sumie spodziewali się spektakularnych efektów- udało nam się!


Rozmowy o pieniądzach nie są łatwe. Jeśli Wasi rodzice finansują większość wesela musicie porozmawiać z nimi otwarcie. Najłatwiej zacząć od początku- przygotować fizyczną listę gości i budżet weselny bez wpisanych kwot, by pokazać, że traktujecie sprawę odpowiedzialnie i jesteście świadomi wielkości ponoszonych kosztów. Bardzo szanujemy budżety naszych Klientów i mocno ich pilnujemy. Możecie podczas rozmowy zaznaczyć, że chcecie na bieżąco wprowadzać zmiany do budżetu weselnego i go analizować, ale ważna jest dla Was górna granica by móc odpowiednio podzielić koszty na początku tak by starczyło na wszystko/większość na czym Wam zależy.

Brak granicy finansowej to pierwszy krok ku katastrofie- nie chcielibyście w połowie przygotowań dowiedzieć się, że budżet się wyczerpał, albo że zostało niewiele pieniędzy, a tak wiele trzeba jeszcze załatwić.

Dajcie znać jak Wam poszło i czy udało Wam się omówić budżet weselny z najbliższymi!

90 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


bottom of page